- Oferta - Świat Saun -
Sauna sucha
Pobyt w saunie suchej umożliwia szybkie oczyszczenie organizmu z toksyn. Gorąca i sucha kąpiel przyspiesza metabolizm, wspomagając w ten sposób proces odchudzania, a intensywne nagrzanie ciała rozluźnia napięcia mięśniowe wynikające ze stresu i przemęczenia. Przyczynia się też do efektywnej regeneracji po wysiłku fizycznym. Dodatkowo sauna sucha wykazuje prozdrowotne działanie wpływając na poprawę wydolności organizmu oraz regulując pracę serca i ciśnienie krwi.
Wilgotność powietrza w saunie suchej wynosi 10%, a panująca w niej temperatura waha się między 90 a 95°C. Czas przebywania w saunie powinien wynosić 8-15 minut.
Seans saunowy w saunie suchej
Seans saunowy w saunie suchej to rytuał prowadzony przez specjalnie wyznaczoną osobę – saunamajstera, który dla spotęgowania odczucia ciepła w saunie polewa kamienie pieca wodą z określonymi aromatami. Posługując się specjalną techniką poruszania ręcznikiem lub wachlarzem intensywnie miesza powietrze i rozprowadza aromaty po saunie, dając w ten sposób efekt nagłego uderzenia ciepła, zamieniając jednocześnie seans w wyjątkowy pokaz. Jest to niezwykłe przeżycie dla ciała, duszy i zmysłów.
Do seansów w saunie suchej dobieramy określone aromaty. Pojedynczy seans saunowy trwa maksymalnie kilkanaście minut, dlatego należy przybyć na niego punktualnie. Po jego zakończeniu trzeba skorzystać z prysznica oraz w odpowiedni sposób schłodzić ciało. Podczas trwania seansów prosimy nie wchodzić do sauny.
Zasady korzystania z sauny suchej
- Obowiązkowo należy zabrać ze sobą dwa ręczniki – jeden duży, na którym usiądziesz, i jeden mały, który podłożysz pod stopy. Żadna część ciała nie może mieć kontaktu z deskami.
- Klapki należy zostawić przed sauną.
- Do sauny nie wolno wchodzić w stroju kąpielowym zawierającym lycrę.
- Korzystanie z łaźni powinno odbywać się w etapach:
- Umycie i dokładne osuszenie ciała. Jeśli masz zimne stopy, ogrzej je ciepłą wodą.
- Pierwsze przegrzanie – 8-15 minut. Najlepiej rozpocznij od najniższej ławy. Połóż się lub usiądź z ugiętymi nogami. Następnie wejdź wyżej i kontynuuj ogrzewanie (im wyższa temperatura panuje w saunie, tym krócej w niej przebywamy i dłużej ochładzamy organizm).
- Ochłodzenie – etap ten jest największym obciążeniem dla organizmu. Weź prysznic, ale polej się strumieniem wody od kończyn w kierunku serca. Możesz również łagodnie schładzać organizm lodem poprzez nacieranie karku, stóp i dłoni, a następnie całego ciała.
- Relaks – 8-15 minut (czas odpoczynku w wypoczywalni nie powinien być krótszy niż czas spędzony w saunie).
- Drugie przegrzanie – 10-15 minut. Możesz teraz zająć drugą lub trzecią ławę, a następnie powtórzyć wyżej opisane czynności.
- Prawidłowa kąpiel składa się z cykli: nagrzewanie – schładzanie – relaks. Ich optymalna ilość to trzy cykle. Po zabiegu należy bezwzględnie wypocząć, popijając wodę mineralną, herbaty ziołowe, warzywne soki lub smoothie.
Przeciwwskazania do korzystania z sauny suchej:
- przeziębienia, grypa i wysoka temperatura
- ostre stany zapalne
- nosicielstwo chorób zakaźnych
- choroby serca
- nadciśnienie tętnicze, żylaki, niewydolność krążenia
- grzybica i choroby skóry
- choroby nowotworowe
- choroba płuc, astma
- choroby weneryczne, epilepsja, jaskra
- kruche naczynia krwionośne
- nadczynność tarczycy
- ostra faza trądziku różowatego
- wrzody
- niewydolność nerek
- cukrzyca
- ciąża
- menstruacja