- Blog -

Zrównoważona konsumpcja – mamy na nią wpływ

16 października obchodzimy Światowy Dzień Żywności

Jest to dobry moment na chwilę refleksji, by zastanowić się jak możemy poprawić nasze przyzwyczajenia i ograniczyć konsumpcję, a co za tym idzie, mieć realny wpływ na powstrzymanie zmian środowiskowych.

 

Co możemy zrobić?

 

  1. Wybierajmy sezonowe warzywa i owoce – to najlepszy czas, gdzie te produkty są najbardziej bogate w wartości odżywcze.
  2. Szanujmy żywność i nasze środowisko. Czy jest Ci znane pojęcie ZERO WASTE? Oznacza niemarnowanie żywności. Kupuj tyle ile naprawdę potrzebujesz, planuj posiłki, rób listę zakupów, sprawdzaj skład i datę ważności, używaj wielorazowych opakowań i siatek, oszczędzaj wodę, zamrażaj, przetwarzaj, podziel się z sąsiadem!
  3. Z roku na rok produktów żywnościowych na półkach sklepowych jest coraz więcej!
  4. Im mniej kupujemy, tym zmniejsza się zapotrzebowanie na niepotrzebną produkcję i straty z nią związane. Rozważmy powody wahania cen żywności i zastanówmy się, co możemy z tym zrobić!
  5. Układajmy produkty w szafce/lodówce zgodnie z datami ważności do spożycia: zasada FIFO (pierwsze weszło, pierwsze wyszło).
  6. W Polsce blisko 1,9 mln osób żyje w skrajnym ubóstwie, co często jest równoznaczne z doświadczeniem głodu (dane według GUS z 2020 r.).
  7. Znacie aplikację TOO GOOD TO GO? – dzięki niej możecie uratować produkty spożywcze w dobrej cenie!

 

Zapraszam na konsultacje, wspólnie dobierzemy najlepszą dietę, przy wykorzystaniu dostępnych produktów.

Dominika Marcińczyk 

dietetyk Good Luck Club

 

ODWIEDŹ NAS

GOOD LUCK CLUB

ul. Orzechowa 7

80-175 Gdańsk

(wyznacz trasę)

GODZINY OTWARCIA

PONIEDZIAŁEK-CZWARTEK

całą dobę

PIĄTEK:

00-23:00

SOBOTA:

06:00-23:00

NIEDZIELA:

06:00-00